نمايشگاه سير تحول هنر خوشنويسي زنان ايران در موزه ميرعماد

جام جم آنلاين: به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن ، نمایشگاهی با عنوان «زنان خوشنویس در گذر زمان» با ارائه آثاری از سیر هنر خوشنویسی و کتابتی زنان ایران از قرن چهارم هجری قمری تا دوره معاصر ، روز سه شنبه در موزه میرعماد گشایش می یابد.
در این نمایشگاه ۶۴ اثر خطی و کتابتی به خط نسخ ، ثلث ، رقاع ، نستعلیق و شکسته نستعلیق از خطوط خفی تا جلی به نمایش در می آید. نسخ خطی ارائه شده شامل کتاب دعا ، قصیده ، داستان ، دیوان اشعار و قرآن کریم به امضای کاتبان زن ایرانی همچون دختر ابن مقله (قرن ۴ ه ق) زینت بن شهده ، معلمه یاقوت مستعصمی (قرن ۷ ه ق) گلرخ بانو بیگم (قرن ۱۰) است . به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، سلطان بانوی صفوی ، فرزند شاه اسماعیل (قرن ۱۰) ،ام سلمه و شاه بیگم دختران فتحعلیشاه (قرن ۱۳) ، گوهرشاد، دختر میرعماد (قرن ۱۱) ، مریم بانو نایینی (قرن ۱۴) و خورشید کلاه خانم (قرن ۱۳) از جمله زنانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درآمده است . همچنین آثاری از هنرمندان معاصر همچون الهه خاتمی و مینا بهدادفر در خط نستعلیق جلی ، سیده صغری حسینی و فاطمه وصال در خط شکسته نستعلیق ، نوین تولایی در خطوط ریز و تذهیب ، فائزه شیرازی در خط ثلث ، ازهار شرکا در خط نستعلیق و زهره عباسی در نستعلیق سیاه مشق و جلی ، بخش دیگر این نمایشگاه را تشکیل می دهد. گفتنی است ، اجرای سخنرانی توسط استاد غلامحسین امیرخانی ، اهدای لوح تقدیر و جوایز نفیس به تعدادی از بانوان خوشنویس شرکت کننده ، از جمله برنامه های جانبی این نمایشگاه است .

افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسان معاصر ایران

11111

افتتاح نمایشگاه آثار خوشنویسان معاصر ایران
بمناسبت بزرگداشت روز حافظ ۲۰ مهر سال ۹۳ در موزه میر عماد .

بگزارش واحد خبر سرای خوشنویسان ایران ، این نمایشگاه شامل آثار خوشنویسان معاصر ایران با اقلام نستعلیق و شکسته نستعلیق است که با مضامین اشعار حافظ تهیه شده است .
ادامه مطلب

برگزیده غزلیات شمس تبریزی به روش «شکسته خوانا» نوشته شد

13931104000225_PhotoA

علیرضا بابایی، استاد انجمن خوشنویسان ایران در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، بیان داشت: هنگامی که به پهنه بیکران خوش‌نویسی پای نهادم، همواره آرزوی نگاشتن برگ‌های گرانبهای ادبی نام‌آوران ایران چون مولوی، سعدی، حافظ و غیره را در سر می‌پروراندم.

به گفته وی، در گیرو دار پرورش خوشنویسی و سال‌ها پس از گردش در گلشن نستعلیق به گلزار شکسته رسیدم و شیفته و دلباخته آن خط شدم. ادامه مطلب

آیین رونمایی از قرآن كریم به خط شكسته نستعلیق در سعدآباد برگزار شد

photo_2015-12-02_20-20-17

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، مراسم رونمایی از قرآن کریم با کتابت استاد علیرضابابایی به خط شکسته نستعلیق و تذهیب کاری استاد داریوش جلیلیان با ورق‌های طلا ، بعد از ظهر چهارشنبه ۱۴ تیرماه، در موزه خط و کتابت میرعماد مجموعه سعدآباد برگزار شد.

ادامه مطلب