برگزیده غزلیات شمس تبریزی به روش «شکسته خوانا» نوشته شد

13931104000225_PhotoA

علیرضا بابایی، استاد انجمن خوشنویسان ایران در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، بیان داشت: هنگامی که به پهنه بیکران خوش‌نویسی پای نهادم، همواره آرزوی نگاشتن برگ‌های گرانبهای ادبی نام‌آوران ایران چون مولوی، سعدی، حافظ و غیره را در سر می‌پروراندم.

به گفته وی، در گیرو دار پرورش خوشنویسی و سال‌ها پس از گردش در گلشن نستعلیق به گلزار شکسته رسیدم و شیفته و دلباخته آن خط شدم.
بابایی ادامه داد: شکسته‌نویسی دارای دو ویژگی «زیبایی سحرانگیز و گیرایی بی‌اندازه آن که پسندیده همگان است» و «خوانا نبودن آنکه در دهه‌های گذشته شکسته نگاری را به کناری برده»، است.
وی افزود: با این نگرش، برای نوشتن «برگزیده غزلیات شمس» روش «شکسته ساده» را برگزیدم که زیبایی و خوانایی را به همراه دارد و هم آن را مناسب نیاز امروزه دیدم.

این استاد خوشنویسی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا این روش را برای نوشتن غزلیات شمس انتخاب کردید، گفت:

با این شیوه نگارش در پی آن بودم که خوانندگان از زیبایی پر شور و شیدای شکسته نگاری و هم‌نشینی آن با نگاره‌های گوناگون تذهیب و گل و مرغ و همچنین گفتار افسونگر و جاودانه مولوی بهره ببرند.
 آرزومندم همگان دگر بار به خواندن و نوشتن به روش شکسته که از نیکوترین نوآوری هنری ایرانیان است، بپردازند و من هم با همراهی دلباختگان فرهنگ و هنر ایران زمین چون سرکار خانم «فیروزه پاک روان» که «هنگام کوچ» به کوشش او پدید آمد، بتوانم بیشتر و بهتر برگ‌های زرین بزرگان ادبی ایران را به نگارش در آورم.

بابایی بیان کرد:

این کتاب، در واقع یکصد غزل برگزیده به انتخاب «فیروزه پاک روان» است که خط مقدمه آن توسط «فاطمه وصال»،  تذهیب و تشعیر توسط «آمنه فرشچیان» و گل و مرغ توسط «اکرم ضیایی» صورت گرفته است و در قطع وزیری، چاپ نفیس در ۵ رنگ و با نوع کاغذ گلاسه براق ۱۷۰ گرم و دارای قاب از سوی چاپ «خانه فرهنگ و هنر گویا» و انتشارات «نشر یوشیج» منتشر شده است و از اول اسفند سال جاری در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، کتاب «هنگام کوچ (برگزیده غزلیات شمس تبریزی)» به روش «شکسته ساده»، جمعه اول اسفند سال جاری در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، موزه میر عماد رونمایی می‌شود.

بر اساس این گزارش، علیرضا بابایی متولد ۱۳۵۲ و دارای درجه استادی در خط شکسته از انجمن خوشنویسان ایران است که شروع فعالیت هنری‌ وی از ۱۳۷۱ بوده و تاکنون آثاری را نظیر «کتابت قرآن کریم به خط شکسته کامل»، انتشار مجموعه چهار جلدی «خودآموز خط تحریری (نستعلیقشکسته)» و «هنگام کوچ (برگزیده غزلیات شمس تبریزی) به روش شکسته خوانا» را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

بر مبنای این گزارش، علاقه‌مندان برای تهیه کتاب «هنگام کوچ (برگزیده غزلیات شمس تبریزی)» می‌توانند با شماره همراه ۰۹۱۲۳۴۷۵۳۵۶ تماس حاصل کنند.